Si nxirret mermeri

Si nxirret mermeri

Mermer eshte nje material natyror qe eshte  formuar nga elementet e natyres. Mermer eshte nje material i forte shpesh perdoret per gjera  si:

  • Dysheme
  • Per pune dekorative
  • Skulptura

Si krijohet mermeri?

Mermer eshte krijuar nga procesi i metamorphism (i cili është një lloj  procesi kristalizimi) i shkembinjve të ndryshme karbonatike dhe sedimentare. Keto shkembinj janë dolomitet apo dhe gelqeror.

Pas procesit kristalizimit shkëmbinjtë kanë një strukturë të re e cila quhet mermer.Detajet e nderlikuara qe ju shihni shpesh ne mermer nuk jane bere nga njeriu, jane detajet e kristaleve të vogla qe bashkohen  se bashku per te formuar mermerin. Kapilaret ne mermer jane  papastertite minerale te ndryshme te tilla si balte argjilore ose rere qe mund te kene qene nje shtrese sedimentare ne gelqeror.

Ka shumë lloje të ndryshme të mermerit në varësi të asaj zones qe nxirret  nga shkëmbinjte dhe çfare procesi ka ndodhur per te krijuar mermerin.Ngjyra e mermerit mund te ndryshojne nga e zeze dhe e bardhe ne te gjelber ne varesi te asaj fushe ku shkembinjte jane bashkuar se bashku.Lloji me i popullarizuar i mermerit eshte mermeri i bardhe.

Etimologji 

Fjala mermer rrjedh nga fjala greke mármaron qe do te thote shkembinje ose gure te kristalte apo ndritshem.

Numri i vizitoreve

Sot 21

Dje 106

Jave 486

Muaj 1732

Te gjitha 25223

Currently are 12 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Produktet tona jane cilesi e pare

Rreth Nesh

Alb Red Stone, ofron një portofol të gjerë të prodhimeve të veta, qe mund të plotësojë të gjitha kërkesat më të veçanta, që josh dhe tregun Europian, Amerikan dhe Aziatik.

Në sajë të teknologjisë së sofistikuar, nga të gjitha llojet e makinerive,  stafi i Alb Red Stone mund të ofrojë granite të çmuar të mermerit. Kjo ka bërë të mundur që kompania jonë të ketë një zhvillim të vazhdueshëm dhe konstant, duke i  siguruar kompanisë aftesinë për ti ofruar klientëve produkte që  kalojnë në të gjitha proceset, nga blloqe mermeri të papërpunuar deri te  pllaka mermerit.

Vlerat Tona

Cilësia e produktit

Saktësi në mjeshtëri, vëmendje në detaje, elegancë në forma dhe karakteristikat e mermerit e bëjnë atë unike për çdo mjedis.

Na kontaktoni

  • Adresa: Muhur, Peshkopi  ALBANIA.
  • Cel: +(355)69 774 6093
  • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.